Vitrifiye Montajı Nedir Nasıl Yapılır?

Vitrifiye Montajı Nedir Nasıl Yapılır?

Vitrifiye montaj

BANYO

  Temiz su tesisatında önemli detaylar bulunmaktadır. Yapılarda bulunan tuvalet-banyo ve mutfak alanlarına ıslak hacim diyoruz. Sıhhi tesisat da su kullanma yerleri, genellikle bu alanlarda yer alır. Bu yüzden zemin döşemelerde suyun sızdırmaması için yalıtılır. Su borularını genellikle sıva altı döşeyerek terlemeyi önleriz. Banyoya konulan borular inşaat aşamasında, banyo duvarı iç yüzeyinden sıva altı döşenir. vitrifiye malzemelerinin her biri için genellikle ½” (Ø15 mm) anma çapındaki borular yeterlidir. 


TUVALET VİTRİFİYE

    Alaturka rezervuar doldurma borusu çapı ve taharet musluğu, lavabo musluğu için de boru çapı ½” (Ø15 mm) olarak kullanılır.Banyodan gibi bu alanda iyi havalandırılmalıdır. Vitrifiye Montajında Tuvaletlerde; alaturka ya da alafranga taşları kullanılır. Lavabo tuvalet taşının kullanılmasından sonra el yıkamak için gereklidir.


MUTFAK VİTRİFİYE

    Mutfaklarda tesisat ile ilgili olanlar; eviye, batarya ve bazı durumlarda ise şofben veya kombi de konulur. Bu boruların temiz su bağlantıları ½” (Ø15 mm) borularla yapılır. Bulaşık makinesi, şofben ve kombilerin sıcak su girişleri ½” olmasına rağmen boru tesisatı ¾” çapta yapılır, redüksiyonlarla ½” çapa düşürülür. 


LAVABO MONTAJI

Tuvalet ve banyolarda el yüz yıkamada kullanılan kirli suyu sifon yardımıyla atık su borusuna gönderen bir tesisat elemanıdır. Esas olarak bir hazneden oluşan lavaboda boşaltma deliği, sabunluk, taşma deliği ve gerektiğinde musluk takılması için musluk deliği bulunur. Düz, yarım veya tam ayaklı çeşitleri bulunur. Genellikle seramik, emaye sac ya da emaye dökme demirden yapılır. Fabrika, hapishane, taşıtlar gibi yerlerde kullanılabilecek paslanmaz çelikten yapılmış lavabolarda vardır. Konutlarda yaygın olarak seramik malzemeden yapılan lavabolar kullanılmaktadır.


Çeşitleri:

Günümüzde, dünyada ve ülkemizde çok çeşitli ebat ve modellerde lavabo imalatı yapılmaktadır. Model çeşitliliği, renkleri, çeşitli konumlara göre duruşları, bazı fonksiyonları tasarımı yapan firmaya göre de değişkenlik göstermektedir. Yine de lavaboları üç ana grup altında incelemek mümkündür. Vitrifiye Montajında


Ayaklı Lavabo

Klasik lavabodan farkı, lavabo altındaki tam ayaktır. Ayak burada taşıyıcı değil görüntü ve model farklılığı veren bir aksesuardır. Aşağıda ayaklı lavabonun görünümü ve lavabonun modeline göre uygun görülen montaj ölçüleri verilmiştir.