Kaçak Tespiti Nedir? Nasıl Yapılır?

Kaçak Tespiti Nedir? Nasıl Yapılır?

Su Kaçağı Tespiti Nedir?

Evlerinizde ve işyerlerinizde su kaçağı tespiti yapmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Gelişen teknoloji arızaların hızla bulunarak, onarılmasına imkan vermektedir. Bazı kaçaklar gözle fark edilebilir. Ancak kaçakların çoğu gözle tespit edilememektedir. Bu durumda bazı teknolojik cihazlar kullanılmaktadır. Ufak sızıntılar, bağlantı noktalarında ve vanalarda gözle görülemeyen problemler oluşabilir. Evlerinizde ve işyerlerinizde birkaç su tesisatı bulunmaktadır. Bunlar, temiz su tesisatı, atık su tesisatı ve doğalgaz tesisatıdır. Bu tesisatlar da ayrı ayrı sorunlarla karşılaşılabilir. Su kaçağı tespiti yapılarak, maddi zarara uğramadan onarılmalıdır. 

Temiz Su Tesisatı Kaçak Nasıl Bulunur?

Firma personeli hizmet verilen müşterinin evlerine veya işyerlerine keşif yapmak amacıyla gitmelidir. Su kaçağı tespiti yapılırken, müşteri şikayetleri dinlenerek gözle tespit yapılmaya çalışılır. Yapılması gereken su kaçağı bulma yöntemlerini planlar. Temiz su tesisatı sızdırmazlık kontrolü basınç testi ile yapılmaktadır. Basınç testi yapılmadan önce hat üzerindeki tüm vanaların kapalı olduğundan emin olunmalıdır. Test pompası bir noktadan temiz su tesisatına bağlanmaktadır. Daha sonra tesisata 10-15 bar aralığında basınç verilir. Temiz su tesisatına basınç uygulandığında, tesisatta sızdırma varsa basınç düşecektir. Uygulanan basınçta herhangi bir değişme gözlenmez ise sızdırma yok demektir. Atık su tesisatı ve doğalgaz tesisatı, su kaçağı tespitine geçilmelidir. Bina veya evde sıcak su tesisatı mevcut ise aynı işlem sıcak su tesisatına uygulanmalıdır. Su kaçağı tespiti yapılırsa onarılmalıdır.   

Atık Su Tesisatı Kaçak Nasıl Bulunur?   

Temiz su tesisatında yapılan kontrollerde bir sorunla karşılaşılmaz ise atık su tesisatına geçilmektedir. Atık su kaçağı tespiti için de çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Tecrübeli personeller tarafından kaçaklar tespit edilebilir. Atık su tesisatında, gider hattı kontrolü kanal kameraları ile yapılmaktadır. Atık su tesisatının tüm çıkışlarından kamere salınarak su kaçağı tespiti yapılmaya çalışılır. Borular üzerinde kırık, çatlak, delik, conta sıyırması ve ters meyil gibi problemler bulunabilir. Bu problemler kamerada görülecektir. Arıza tespiti yapıldıktan sonra gerekli hazırlıklar yapılarak, onarım işlemlerine geçilmelidir. Atık su tesisatında ki sızıntılar insan ve çevre sağlığına zarar verebilir. Bu nedenle hızla su kaçağı tespiti yapılarak onarılmalıdır. Atık su tesisatı kaçakları daha zor bulunmaktadır. Kameralar ve insan gözünün hassasiyetine bağlı olarak tespit yapılmaktadır. Bu nedenle küçük delikler, conta sıyırması gibi arızalar zor tespit edilmektedir.

Doğalgaz Tesisatı Kaçak Nasıl Bulunur?  

Doğalgaz tesisatında oluşan su kaçakları büyük problemlere yol açabilir. Herkes evinde ve iş yerlerinde doğalgaz kullanmaktadır. Genel olarak evlerinizde klasik kalorifer tesisatları kullanılmaktadır. Bu tesisatta yaşanabilecek sorunlar çeşitli problemlere sebep olabilir. Sorunlar faturaları ve çevreyi etkilemektedir. Bunun yanı sıra can ve mal kaybına neden olabilecek problemlerle karşı karşıya gelinebilir. Su kaçağı tespiti yapılarak kötü sonuçların önüne geçilmelidir. Eğer su kaçağı kombinin çıkışlarından ise kombinin altından, yanından ve borulardan su çıkması kaçınılmaz olacaktır. Kombi basınç kaybı yaşayabilir. Yeterli su basıncı olmadığında kombi devreden çıkacaktır. Kombinin sürekli devreye girip çıkması yanmasına bile yol açabilir. Isınmak için fazla enerji harcanacak ve bu durum faturaya yansıyacaktır. Su kaçağı tespiti yapılıp onarılmadan sorun bitmeyecektir. Su kaçağı tespiti özel cihazlar ile yapılmaktadır. Termal kameralar doğalgaz tesisatı kaçaklarından kullanılmaktadır. Termal kameralar ile tesisat yüzeyindeki sıcak su kaçağı tespit edilebilir. Bazı durumlarda kaçak tespiti göz ile yapılabilir. Ancak zemin altı borularda meydana gelen kaçaklar termal kameralar yardımıyla bulunmalıdır. Bunun yanında akustik dinleme cihazları da kullanılmaktadır. Su kaçağı tespiti yapılırken akustik dinleme cihazları ile insan kulağının duyamayacağı seslere ulaşılmaktadır. Bu şekilde kaçağın yeri tespit edilerek onarılabilir.

Boya Kullanarak Su Kaçağı Tespiti Nasıl Yapılır?

Boya kullanarak atık su tesisatı kaçağı tespit edilebilir. Su sızıntıları en çok atık su tesisatlarında yaşanmaktadır. Özellikle klozetlerinizde sıklıkla sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Klozet su tankına bir miktar boya ekleyerek, su kaçağı tespiti yapmanız mümkündür.  

Temiz Su Tesisatı Nasıl Onarılır?

Temiz su tesisatı üzerindeki kaçak tespit edildikten sonra onarım işlemlerine geçilmektedir. Su kaçağı tespiti yapan personel onarımı gerçekleştirir. Onarım işlemlerinden sonra su kaçağı tespiti yapılırken uygulanan yöntemler tekrarlanarak sorun olup olmadığı kontrol edilmelidir

Atık Su Tesisatı Nasıl Onarılır?

Atık su tesisatı kaçaklarını bulmak diğerlerine göre zor olacaktır. Atık su tesisat arızalarının onarımı da farklı olur. Kaçağın olduğu yerlerde pimaş onarım uygulanabilir. Temiz su tesisatı sorunları birkaç yeri kırarak onarılırken, atık su tesisatlarında çok fazla yer kırılmak, dökülmek zorunda kalınabilir. Haliyle onarım daha zor olmaktadır. Tecrübeli personel titizlikle kaçakları onarılmalıdır. Müşteri memnuniyeti ön planda tutularak onarım yapılmalıdır. Atık su tesisatlarında ki sorunlar insan hayatını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle üzerinde dikkatle durulmalıdır. Büyüyen arızalar geri dönüşü zor sorunlara yol açabilir.

Kimyasal Maddeler Kullanarak Kaçak Nasıl Giderilir?

Tesisat sorunlarını çeşitli kimyasal ürünler kullanarak giderebilirsiniz. Günümüzde sorunları çözerken farklı kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasal ürünlerin özellikleri, tesisata karıştıklarında çatlak ve deliklerden çıkarak kristalleşmektedir. Böylece çatlak ve delikleri kapatabilir. Temiz su tesisatlarında kimyasallar kullanılmamalıdır. Temiz su tesisatları insan sağlığı için önemlidir. Ayrıca temiz su tesisatı yüksek basınçlıdır ve basıncı değişkendir. Özellikle plastik tesisat sorunlarında bir süre sonra tekrarlama gözlemlenmiştir. Kimyasal ürünler kalorifer tesisatında ki sorunları çözme konusunda başarılıdır. Çünkü kalorifer tesisatları kapalı devre çalışmaktadır. Diğer tesisatlarda kullanılan kimyasallar bir süre sonra atılmaktadır. Kalorifer tesisatlarında su yüklemesi bir kez yapılır ve su tesisat içerisinde dolaşmaktadır. Ayrıca kalorifer tesisatı içerisinde bulunan su sıcak olduğundan, kimyasallar daha etkili olacaktır. Su kaçağı tespiti yapılarak iyi analiz edilmelidir. Piyasada kötü kimyasallar da bulunmaktadır. Kaliteli kimyasalların kullanılması uzun vadeli çözümler sunabilir. Her kimyasaldan aynı verim alınmayabilir. Bu nedenle su kaçağı tespiti düzgün bir şekilde yapılarak uygun onarım planları yapılmalıdır. Yanlış uygulamalar tesisata zarar verebilir.  

Su Tesisatını Kendiniz Gözlemleyin!

Su kaçağı sorunlarında bir firma çağırmadan önce kendiniz tespit yapabilirsiniz. Evin köşelerine göz atabilir, dolaplarınızın arkasını inceleyebilirsiniz. Koltuklarınızın arkasını evinizde ve görünmeyen yerleri kontrol etmelisiniz. Küflenme ve rutubet olan yerleri yakından incelemelisiniz. Koku takibi yaparak atık su tesisatı kaçaklarını tespit edebilirsiniz. Ayrıca çamaşır ve bulaşık makinelerinin borularını gözlemlemelisiniz.  

Tesisat sorunları büyük problemlere yol açabilir. Şüpheli durumlarda kendi gözlemlerinizi yapmalısınız. Eğer kaçağı tespit edemezseniz, su kaçağı tespiti yapan firmalar ile iletişime geçmelisiniz. Daha büyük sorunlarla karşılaşmamak için tespit hemen yapılmalı ve onarılmalıdır. Doğalgaz tesisatı su kaçakları can ve mal kayıplarına neden olabilir bu nedenle ufak ayrıntılar dahi göz ardı edilmemelidir. Su kaçaklarına önceden önlem alabilirsiniz. Sürekli kontrollerinizi yapmalı ve gözden bir şey kaçırmamalısınız. Evlerinizde büyük hasarlarla karşılaşmak istemezsiniz. Bu nedenle tesisat konusunda titiz ve dikkatli davranmalısınız. Su tesisatında ki sorunları çözerek mutlu, huzurlu ve stressiz bir yaşam sürebilirsiniz. Uzmanlardan destek almaktan çekinmemelisiniz.