Doğalgaz Kaçağı Nedir? Nasıl Tespit Edilir?

Doğalgaz Kaçağı Nedir? Nasıl Tespit Edilir?

Doğalgaz Kaçağı Nedir

Doğalgaz, günümüzde en yaygın kullanılan ve kullanımı sürekli artan bir yakıt türüdür. Doğalgaz, katı yakıtlara göre hem daha çevreci hem de çok daha pratik bir enerji kaynağıdır. Doğalgaz ile ilgili en çok endişe duyulan durum ise gaz kaçağıdır. Doğalgaz kaçağının nasıl anlaşılacağı ve kaçağının fark edildiği durumlarda yapılması gerekenlerin bilinmesi gerekir.


Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Doğalgaz normalde kokusuz bir gazdır. Ancak kaçak durumunda anlaşılabilmesi için özel bir koku eklenir. Bu koku, çürük sarımsak ya da çürük yumurta kokusuna benzetilebilir. Böyle bir koku alıyorsanız doğalgaz kaçağından şüphelenilebilir.


Doğalgaz kaçağını anlamanın bir diğer yolu da gaz dedektörü taktırmaktır. Doğalgaz kaçağı tespitinde en güvenli yöntem olan gaz dedektörü, uygun şekilde konumlandırıldığında istisnasız tüm kaçakları alarmlı yapısı ile bildirir. Böylece büyük felaketlerin önüne geçilebilir. Gaz dedektörlerinin iki çeşidi vardır. Birincisi doğalgaz kaçağı durumunda alarm ile bilgi verir. Ayrıca üzerinde yanan yeşil ışık, kaçak durumunda kırmızı renge döner. İkincisinde ise gaz kaçağı belli olduğu anda gaz vanasını otomatik olarak kapatılır. Alarmlı cihazlar, günümüzde daha çok LPG benzin istasyonları, otel ve kazan daireleri gibi alanlarda kullanılır.


Doğalgaz Kaçağı Durumlarında Ne Yapılmalıdır?

Doğalgaz kaçağı tespit edildiğinde elektrik düğmeleri de dahil olmak üzere elektrikli hiçbir şeye dokunulmamalıdır. Açıksa kapatılmamalı, kapalı ise asla açılmamalıdır.

Ortamda pencere ve kapı varsa mutlaka açılmalı ve havalandırılmalıdır.

Kapı zili dahi kullanılmamalıdır. Asla kibrit ya da çakmak yakılmamalıdır.

Bütün doğalgaz vanaları kapatılmalıdır.

Doğalgaz kaçağını bildirmek için 187 no’lu telefon aranmalı. Ancak arama işlemi ev/ofis içerisinde yapılmamalıdır. Çünkü telefonların da kıvılcım oluşturma riski vardır. Güvenli bir alana ya da komşuya giderek, orada telefon kullanılması gerekir.

Doğalgaz kaçağı bulunan ortamda asla sigara içilmemeli, içen varsa da uyarılmalıdır.

Doğalgaz kaçağının olduğu evdeki/ofisteki tüm kişilere söylenmeli ve yapılmaması gerekenler mutlaka anlatılmalıdır.

Doğalgaz müdahale ekibi gelinceye kadar asla kombi cihazına bir girişimde bulunulmamalıdır.

Mümkünse ortamda kimse kalmamalı, herkes dış ortama ulaştırılmalıdır.

Doğalgaz tesisatı hakkında detaylı bilgi almak ve fiyatlarını öğrenmek için iletişime geçin.